Oprezno s euroobveznicama

Bez autora
Oct 13 2011

Vlada Crne Gore sačekaće da se tržišta stabilizuju prije nego što odluči da izađe na tržištu euroobveznica naredne godine. Do kraja ove godine Crna Gora neće izlaziti na globalnim tržištima duga, a država je od Svjetske banke (SB) dobila kredit u iznosu od 85 miliona USD koji će ići u pravcu finansiranja potreba od 150 do 200 miliona EUR naredne godine. Postoji potreba da se finansira kapitalni budžet, ali gledaće se da ide preko privatnog plasmana ukoliko tržišta ostanu zatvorena. Ali prva opcija su euroobveznice. Crna Gora bolje će objasniti zašto je prije devet godina usvojila zajedničku valutu euro, kada počne formalne pregovore o pristupanju Evropskoj uniji (EU). Pokušaće se da u pregovorima objasni zašto je euro važan. Euro je bio kamen temeljac monetarne stabilnosti Crne Gore i pomogao je da se smanje troškovi transakcija i valutni rizici za strane investiture.

Oprezno s euroobveznicamaVlada Crne Gore sačekaće da se tržišta stabilizuju prije nego što odluči da izađe na tržištu euroobveznica naredne godine, saopštio je ministar finansija, Milorad Katnić.

Kantić je u intervjuu Rojtersu /Reuters/ kazao da do kraja ove godine Crna Gora neće izlaziti na globalnim tržištima duga, podsjećajući da je država od Svjetske banke (SB) dobila kredit u iznosu od 85 miliona USD koji će ići u pravcu finansiranja potreba od 150 do 200 miliona EUR naredne godine.

"Imamo potrebu da se finansira kapitalni budžet, ali gledaćemo da idemo preko privatnog plasmana ukoliko tržišta ostanu zatvorena. Ali naša prva opcija su euroobveznice", rekao je Katnić.

On je prethodnih dana boravio u zvaničnoj posjeti Velikoj Britaniji na poziv tamnošnje Vlade.

Katnić je ocijenio da će Crna Gora bolje objasniti zašto je prije devet godina usvojila zajedničku valutu euro, kada počne formalne pregovore o pristupanju Evropskoj uniji (EU).

"Pokušaćemo da u našim pregovorima objasnimo zašto nam je euro važan. Euro je bio kamen temeljac naše monetarne stabilnosti i pomogao je da se smanje troškovi transakcija i valutni rizici za strane investiture", saopštio je Katnić.

Prema njegovim riječima, pogrešna je ocjena onih koji smatraju da bi problematične zemlje eurozone, poput Grčke i Portugalije, trebalo da napuste taj blok država koje koriste euro.

"Nije problem u euru, već to što su neke države imaju neurednu fiskalnu politiku. To nije kriza eura", tvrdi Katnić.

On je dodao da je Crna Gora posvećena smanjenju javne potrošnje, kao i da se ove i naredne godine očekuje rast ekonomskih aktivnosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik